kategorie

Počet fotografií: 837Zahrada 2010

133

80% státní zkoušky se skládá z obsahu přednášky, kterou jste vynechali, a týká se knihy, kterou jste nečetli.
aktuálně

Vítejte v Lotyšsku....

Na těchto stránkách se vám pokusíme přiblížit zajímavou zemi, nacházející se na břehu Baltského moře. Můžete s námi den po dni nahlédnout do různých končin Lotyšska. Dovíte se o památkách a historii. Průvodcem vám budou fotografie a brzy také filmový dokument. Račte vstoupit...

POZOR!!!
Aktuálně připravujeme nebo již zpracováváme informace z ještě delšího tripu po Baltu. Litva, celé Estonsko a na chvilí i Lotyšsko. Více informací naleznete zde.

Vyhledávání

Rozšířené vyhledávání

Anketa

Chystáte se do Lotyšska?

Ano a poprvé
1 205
Ano a už jsem tam byl(a)
2 105
Přemyšlím o tom
3 70
Ne, nechystám
4 105
Počet hlasujících: 485 
Buďte s námi
i na Facebooku

 pošli na vybrali.sme.sk

Riga je pěkné město, hlavně jeho historické centrum. Procházet po úzkých uličkách a obdivovat zrekonstruované fasády budov se asi bude líbit každému návštěvníkovi. Ano, naleznete zde i chátrající stavby, ale každý rok jich ubývá. Pojďme na procházku městem jde je v uličkách cítit zvláštní atmosféra a obchůdky jsou plné jantaru.
26.02.2010 Počet zhlédnutí ( 11482 )
 pošli na vybrali.sme.sk

Chcete se dovědět víc o tom co se v Lotyšsku jí a pije? Kde se Lotyši stravují? A co takto dovědět se něco o lotyšském pivu a pivovarech? To všechno a ještě další informace naleznete v tomto článku, plném čokolády, likéru, ryb a piva. A na závěr si ještě uděláme procházku do restaurací Lido a na velice zajímavou Rižskou tržnici.
26.02.2010 Počet zhlédnutí ( 27904 )
 pošli na vybrali.sme.sk

Leží 12 km severně od Šialiai ve vesnici Jurgaičiai na kopci Jurgaičiai-Domantai. Kříže se tu objevily poprvé ve 14. století. Existuje více legend, jak Křížová hora vznikla. Jedna legenda říká, že kříž postavil zoufalý otec, aby se uzdravila jeho nemocná dcera. Podle pohanských tradic zde měly být zapáleny posvátné ohně, které opatrovaly nebeské panny. Někteří lidé tvrdí, že se tu koncem 19. století zjevila panenka Marie s Ježíškem.
26.02.2010 Počet zhlédnutí ( 10949 )
 pošli na vybrali.sme.sk

Hrad se nachází v oblasti Zemgale (Zemgalsko), v městečku Bauska (10 tis. obyvatel). Skládá se ze dvou částí: starší část tvoří zbytky pevnosti livonského rytířského řádu z 15. století a novější část představuje sídlo vévody kuronského ze 16. století. Historie ve zkratce
23.02.2010 Počet zhlédnutí ( 9926 )
 pošli na vybrali.sme.sk

Palác se nachází 12 km od Bausky. Byl postaven známým italským barokním architektem Francescem Bartolomeem Rastrellim, který vytvořil i Zimní palác v Petrohradu. Ruská carevna Anna Ivanovna Kuronská jej dala postavit jako letní sídlo pro pobaltského Němce barona Ernsta Johanna von Bühren.

Baron byl nejdřív neúspěšným spekulantem a obchodníkem v Kuronsku a Rusku, ale před nástupem Anny na carský trůn se stal jejím poradcem a milencem. Ernst Johann von Bühren (nebo i Arnošt Jan Biron) spravoval za vlády Anny většinu země, protože Anna se zajímala víc o módu než o vládnutí. Baron byl velmi krutý a tvrdý správce, proto ho ruská šlechta začala nenávidět a nebýt Anniny ochrany bylo by to s ním dopadlo velmi špatně. Po smrti posledního turonského vévody v roce 1737 donutila Anna kuronskou šlechtu, aby se jeho nástupcem stal Ernst Johann von Bühren.
23.02.2010 Počet zhlédnutí ( 7924 )
 pošli na vybrali.sme.sk

Hrad byl vybudován v roce 1214 rižským arcibiskupem Albertem na místě bývalé dřevěné pevnosti livonského řádu po porážce vůdce Kaupa. Turaidský hrad je postavený z červených cihel nad řekou Gauja a patří pod gotický architektonický styl, konkrétně se jedná o Backsteingotik, typický pro Pobaltské státy a severní Německo. Další výstavba a nárůst významu tohoto sídla pokračovaly až do roku 1776, kdy byl bleskem zasažen sklad se střelným prachem a hrad vyletěl do vzduchu. Rekonstrukce ruin začala až v 70. letech 20. století a hrad se stal centrem rezervace Turiadského muzea (Turaida Museum Reserve).
23.02.2010 Počet zhlédnutí ( 9319 )
 pošli na vybrali.sme.sk

Pokaždé když se člověk chystá do světa, tak má nějaká očekávání. Ta v tomto případě zůstala zabrzděna někde ve třinácté komnatě mozku. Opravdu žádná očekávání nebyla. Existovala jen zvědavost, jak může vypadat město historicky důležité a v minulém století Sovětským svazem a komunisty architektonicky i lidsky ničené. Město, kde nastal v posledních letech obrovský ekonomický růst, město, které je hlavním v zemi s největším dopadem ekonomické krize roku 2009.Zobrazit místo LATVIA - Riga 2.day na větší mapě
15.02.2010 Počet zhlédnutí ( 25013 )
 pošli na vybrali.sme.sk

Tato neveliká země si ve své historii zažila hned několik proměn. Každá z nich měla vliv na to, jak Lotyšsko vypadá nyní, na to, jací lidé zde žijí, na jejich vzhled i mentalitu. Z pobaltských států zažilo Lotyšsko asi nejvíce kombinace vlivů západu, východu i severu. Na jedné straně Německo, z druhé strany obrovské Rusko a ze severu Švédové. Každý z nich chtěl mít v Lotyšsku minimálně vliv. A pokud to šlo, tak hlavně aby mu tento kousek země na severu patřil.
17.02.2010 Počet zhlédnutí ( 10672 )
Poslední aktualizace 18.03.2015 09:56:00 stránky tvořeny pomocí systému WPublisher (C)1999-2018 Všechna práva vyhrazena.