kategorie

Počet fotografií: 837Řecko - Zakynthos

104

Nikdy nebádejte nad tím, co si můžete přesně zjistit.
aktuálně

Vítejte v Lotyšsku....

Na těchto stránkách se vám pokusíme přiblížit zajímavou zemi, nacházející se na břehu Baltského moře. Můžete s námi den po dni nahlédnout do různých končin Lotyšska. Dovíte se o památkách a historii. Průvodcem vám budou fotografie a brzy také filmový dokument. Račte vstoupit...

POZOR!!!
Aktuálně připravujeme nebo již zpracováváme informace z ještě delšího tripu po Baltu. Litva, celé Estonsko a na chvilí i Lotyšsko. Více informací naleznete zde.

Vyhledávání

Rozšířené vyhledávání

Anketa

Chystáte se do Lotyšska?

Ano a poprvé
1 205
Ano a už jsem tam byl(a)
2 105
Přemyšlím o tom
3 70
Ne, nechystám
4 105
Počet hlasujících: 485 
Buďte s námi
i na Facebooku

Hrad Bauska (Bauskas Pils)


23.02.2010
 pošli na vybrali.sme.sk

Hrad se nachází v oblasti Zemgale (Zemgalsko), v městečku Bauska (10 tis. obyvatel). Skládá se ze dvou částí: starší část tvoří zbytky pevnosti livonského rytířského řádu z 15. století a novější část představuje sídlo vévody kuronského ze 16. století. Historie ve zkratce


Historie ve zkratce
Pevnost livonského rytířského řádu byla postavena mezi lety 1443 a 1456 se záměrem ochrany hranic s Litvou a kontroly obchodní cesty z Litvy do Rigy. Soutok řek Mūsa a Mēmele bránil přístupu k hradu z jihu, západu a severu. Z východu chránil hrad přibližně dva metry hluboký hradní příkop. Později byl ale zasypán a byla vystavěna rozsáhlá dřevěná přední část hradu. Následně ji nahradily čtyřpatrové kamenné věže. Na výstavbu zdí byl použít materiál z okolí – dolomitové kameny, balvany, vápenité cihly. Použití děl v boji si vynutilo rozšíření vnějších zdí na šířku 2 - 4 metrů.

V roce 1556 začala livonská válka – arcibiskup z Rigy se snažil o získání větší moci v zemi. Do války se zapojila Litva, Polsko a pruský vévoda. Na straně livonských rytířů bojovalo kolem 700 oddílů. Dokonce i několik tisíc lotyšských zemědělců a žoldáků z okolí Bausky V této válce byl hrad dost zničen. Livonský řád byl následně v roce 1562 zrušen. Jeho poslední vůdce Gotthard Kettler se stal vévodou Kurzemska (další oblast Lotyšska), Zemgale a vlastníkem hradu Bauska. V téže době byla přistavěna novější část hradu. V průběhu polsko-švédské války (začátek 17. století) se hrad dostal do rukou Švédů. Poláci je ale donutili za dva roky hrad opustit. Začátkem 18. století při ústupu zapálili Rusové místnost se střelným prachem, hrad vyhořel a stará pevnost se změnila v ruiny.

Rekonstrukce
Působením eroze, vegetace a rozkladu materiálu by se hrad bez dalších rekonstrukcí postupně úplně rozpadl.

Významnější průzkum, obnova a následná rekonstrukce, na které se podíleli specialisté z vědeckého rekonstrukčního semináře ministerstva kultury Lotyšské socialistické republiky, začaly v roce 1973. Od roku 1991 vznikla muzejní skupina, která pod vedením Modrise Dreimanise prováděla do roku 1999 renovační práce. Bylo založeno muzeum, vybudovány muzejní expozice, obnovena střecha jižní části hradu. Konzervace severovýchodní části hradu a fasád věže, stejně jako potřeba použití techniky sgrafita vyžadovala spolupráci s odborníky. Byl osloven český restaurátor Miloš Gavenda.

Pod českým vedením byla provedena další konzervace středověkého hradu, renovace historických omítek, fasád i interiérů, obnovena střešní krytina, vyrobeny repliky historických oken, dveří a dekorativního kování. V muzeu najdete u některých oken tabulky s českými jmény. V roce 2001 a 2002 byla rekonstrukce financována v rámci programu Evropské unie Culture 2000. Vedoucím projektu bylo Muzeum hradu Bauska a na projektu spolupracovali odborníci z Česka, kromě Miloše Gavendy i architekti ze společnosti Girsa, a Španělska (společnost AARE).

Rekonstrukce využívala při obnově původní techniky (například již zmiňované sgrafito), což bylo i náležitě oceněno. Za vynikající výsledek realizované konzervace hradu Bauska získali Cenu kulturního dědictví v kategorii restaurování za rok 2003, udělenou lotyšskou Státní inspekcí pro ochranu památek v Rize, v roce 2004 cenu EU pro zachování kulturního dědictví Europa Nostra Award 2004, v roce 2006 ocenění "The Best in Heritage" organizováno the European Heritage Association v Dubrovníku.
Další informace: www.institutumeni.cz

V listopadu 2008 se na hradu Bauska uskutečnilo slavnostní ukončení desetiletého projektu spolupráce českých a lotyšských odborníků. Podle velvyslanectví ČR v Rize byly za dobu více než desetileté realizace projektu práce dvakrát přerušeny z finančních důvodů a závěrečné práce, jejichž náklady se mnohonásobně zvýšily vlivem vysoké inflace poslední doby, se uskutečnily díky spolufinancování ze strukturálních fondů EU.
Zdroj: http://www.mzv.cz

Současnost
Od roku 1990 zde funguje Muzeum hradu Bauska. Ve východní části nového hradu je historická expozice (o livonském řádu, mince, keramika, nábytek, výstavba hradu). V jihovýchodní věži jsou mladší exponáty ze 17. - 18. století a výstava věnovaná oblékání 16. - 17.století (například zvláštně tvarované mužské šaty, ženské boty na vysokých podrážkách).

Starší část hradu neobsahuje žádné sbírky, je spíš zříceninou. Ze zachovalých věží je možné vidět široko daleko do okolí, hrad stojí na nejvyšším kopci v okolí na soutoku dvou řek. V této části je i malý obchůdek se suvenýry.

Více o historii, výstavbě hradu, muzeu a archeologických nálezech: http://www.bauskaspils.lv . Každoročně se na hradě pořádá v červenci mezinárodní festival středověké hudby, různá divadelní představení a koncerty. Aktuální program je možné najít například zde: http://www.tourism.bauska.lv a http://www.latvia-riga.com/events_latvia.htm.

Autor: Soňa Kukučková

Bookmark and Share


KomentářeČlánek zatím nebyl komentován

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Poslední aktualizace 18.03.2015 09:56:00 stránky tvořeny pomocí systému WPublisher (C)1999-2018 Všechna práva vyhrazena.