kategorie

Počet fotografií: 837Akmenský most přes Daugavu

69

Člověk, který se usmívá, i když se blíží průšvih, už ví na koho to svalit.
aktuálně

Vítejte v Lotyšsku....

Na těchto stránkách se vám pokusíme přiblížit zajímavou zemi, nacházející se na břehu Baltského moře. Můžete s námi den po dni nahlédnout do různých končin Lotyšska. Dovíte se o památkách a historii. Průvodcem vám budou fotografie a brzy také filmový dokument. Račte vstoupit...

POZOR!!!
Aktuálně připravujeme nebo již zpracováváme informace z ještě delšího tripu po Baltu. Litva, celé Estonsko a na chvilí i Lotyšsko. Více informací naleznete zde.

Vyhledávání

Rozšířené vyhledávání

Anketa

Chystáte se do Lotyšska?

Ano a poprvé
1 205
Ano a už jsem tam byl(a)
2 105
Přemyšlím o tom
3 70
Ne, nechystám
4 105
Počet hlasujících: 485 
Buďte s námi
i na Facebooku

1.den – přílet a večer v Rize


17.02.2010
 pošli na vybrali.sme.sk

Večerní západ slunce, konvoj lodí, který táhne z Lotyšska někam k severských krajinám a pod námi rozsvícená metropole. Nevelké, ale útulné letiště a hlavně moderní letiště na okraji města, dostupné městskou hromadnou dopravou, to je první kontakt s Rigou. Autobus stojí přímo před letištěm na velikém parkovišti. Je narván turisty, kteří stejně jako my nevěřícně kroutí hlavou nad tím, že se nastupuje prostředními dveřmi a pak se lidé tlačí koupit si lístek dopředu k řidiči. Proč věci dělat jednoduše, když se můžou lidé s kufry nebo jinou bagáží prodírat sem a tam?!

Praskající autobus se rozjíždí, ale ne na dlouho. Po několika minutách stojíme skoro půl hodiny na jednom místě, potíme se a koukáme na neskutečné davy lidí, kteří se valí ulicemi. Kdo byl někdy na VELIKÉM koncertu, sportovní akci apod. ,ten to zná. Auta stojí, troubí, lidé se hrnou, masa pulzuje. Říkám si, asi fotbalové utkání. Koukám pozorněji, jaký tým to tady mají, ale žádný nápis Traktor Riga či MTSKV Riga na sobě žádný fanda nemá. Vidím jen RUSKÉ vlajky a řvaní RAAAAASIIIIIIJAAAAAA... Že by hokej a probíhající Mistrovství světa? To se mi nezdá... Proč řvou Geeeeerooooojiiiii (hrdinové), svooooobooooodaaaaa (asi není potřeba překladu)....


A pak mi to dochází: Oni slaví konec 2. světové války!!!! V České republice je to je to den odpočinku u TV nebo den makání na zahrádce, případně stavění čehokoli kdekoli. Zde jsou masy lidí, kteří se vrací ze společných oslav a vypadají, že si 9. 5. 1945 rádi připomínají jako VELKÝ DEN světové historie. Ono to bude samozřejmě i tím, že v Rize žije skoro polovina obyvatel ruské národnosti, ale ani to nesnižuje ten veliký šok, který zažíváme v přeplněném autobusu MHD.

Hostel, ve kterém máme být ubytováni, se nachází jen kousek od centra. Po skoro hodině jízdy stylem sardinek v plechovce vystupujeme kousek od centrálního vlakového nádraží, zkontrolujeme dle vytištěné mapky naše směrování a po ani ne pěti minutách stojíme v půl jedenácté před hostelem a zvoníme. Vstřícná starší paní nás přivítá šeptem. Šokující věc to v hostelu, ale právě z důvodu klidu jsme si tento hostel vybrali. My si s ní pošeptáme nejdříve anglicky, pak i rusky a následně zalézáme do koooomnaty (pokoj) , plni očekávání toho, co vše nám Pobaltí ukáže v dalších dnech.

Informace o tom jak jsme v Lotyšsku trávili večery naleznete v samostatné části – zde.

Bookmark and Share


KomentářeČlánek zatím nebyl komentován

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Poslední aktualizace 18.03.2015 09:56:00 stránky tvořeny pomocí systému WPublisher (C)1999-2018 Všechna práva vyhrazena.