kategorie

Počet fotografií: 837Svatba Miška a Tomáš

21

Nevěř na zázraky, spoléhej na ně.
aktuálně

Vítejte v Lotyšsku....

Na těchto stránkách se vám pokusíme přiblížit zajímavou zemi, nacházející se na břehu Baltského moře. Můžete s námi den po dni nahlédnout do různých končin Lotyšska. Dovíte se o památkách a historii. Průvodcem vám budou fotografie a brzy také filmový dokument. Račte vstoupit...

POZOR!!!
Aktuálně připravujeme nebo již zpracováváme informace z ještě delšího tripu po Baltu. Litva, celé Estonsko a na chvilí i Lotyšsko. Více informací naleznete zde.

Vyhledávání

Rozšířené vyhledávání

Anketa

Chystáte se do Lotyšska?

Ano a poprvé
1 199
Ano a už jsem tam byl(a)
2 105
Přemyšlím o tom
3 70
Ne, nechystám
4 104
Počet hlasujících: 478 
Buďte s námi
i na Facebooku

Riga – město, které budete mít rádi


15.02.2010
 pošli na vybrali.sme.sk

Pokaždé když se člověk chystá do světa, tak má nějaká očekávání. Ta v tomto případě zůstala zabrzděna někde ve třinácté komnatě mozku. Opravdu žádná očekávání nebyla. Existovala jen zvědavost, jak může vypadat město historicky důležité a v minulém století Sovětským svazem a komunisty architektonicky i lidsky ničené. Město, kde nastal v posledních letech obrovský ekonomický růst, město, které je hlavním v zemi s největším dopadem ekonomické krize roku 2009.Zobrazit místo LATVIA - Riga 2.day na větší mapě


Když se vejde do ulic staré i nové Rigy, pocítíte něco zvláštního. Na to, že jste v metropoli, zde není ten příšerný shon a stres, jak ho známe z ulic Prahy a Bratislavy. Lidé jsou klidnější a usmívají se na svět. Už i taková maličkost stačí někdy k tomu, abyste se cítili dobře. Riga je městem mladých, což v praxi znamená, že nejsou poznamenáni tak těžce dobou před dvaceti lety a v ulicích potkáváte hodně rozesmátých tváří.

  


U Daugavy, největší řeky Lotyšska, můžete začít pouť po staré Rize. Ta se tak trochu vymyká starým centrům velkoměst. Není komerční. Jen na jednom dvou místech vám podá někdo letáček, ale ve vší slušnosti. Jinak žádné nabídky na placené komerční hrůzy, žádné nevkusné obchůdky se vším, co doma nechcete, žádné předražené restaurace a žádní taxikáři, co čekají na svůj lup. Procházení se několik století starými a upravenými uličkami je příjemné, dýchá na vás historie budov, kostelů a náměstíček. Je cítit i to, že Lotyši jsou hrdí na svoji samostatnost, kterou v historii mnohokrát ztratili a pak zas těžce vybojovali zpět. Jediným zklamáním je hrad, kde sídlí prezident. Ten opravdu nenabídne návštěvníkovi zhola nic a dokonce se v méně viděných místech i pěkně rozpadá nebo jsme nenašli tu správnou díru, která vás vpustí dovnitř...

        


Po procházce starým centrem, výšlapu na věž kostela svatého Petra s vyhlídkou a dalším kulturním vyžití, si můžete sednout do některé z restaurací na náměstíčkách nebo zajít do jednoho z mnoha parků a tam v klidu odpočívat. I tím to Riga získává další plusové body. V centru není problém najít během deseti minut posezení v zeleném parku. A to je příjemné.

Určitě si řeknete, že na to, že je to hlavní město, je Riga malá, protože centrum není nijak veliké. No ale to je jen chyba odhadu. Normální chůzí jej projdete za půl dne. Nejdříve stojí za to dát se jedním z mostů na druhou stranu řeky Daugavy a podívat se na celou Rigu z druhé strany řeky. Není to zážitek na celý život, ale procházka po levém břehu je taky příjemná a můžete na ní nabrat síly, které budete potřebovat na nákupech v hangárech.

        


Být v Rize a nezajít do hangárů by byl hřích! A věřte, že je to opravdu tak. Pokud chcete nakoupit nebo jen vidět domácí produkty ke snědku, krásné kytky, ale třeba i čínské pantofle, nesmíte zapomenout navštívit rižské tržiště. Naleznete ho za centrálním vlakovým nádražím ve čtyřech obřích hangárech a v jejich okolí. Doporučuji vyzkoušet lotyšské tvrdé domácí sýry. Už jen pro ně se tam vyplatí zajít...

A pokud se vrátím ještě k tématu „Riga je malá“, tak není. Opravdu se to zdá, ale pokud se vydáte mimo centrum, třeba do některé z okrajových částí, uvidíte rozlehlé město, plné panelových domů, budovaných za sovětské éry, neopravených a chátrajících. Vidět můžete také novostavby v evropském stylu, splňující trendy dnešní doby. Optimální místem pro prohlídku zbytku města a nahlédnutí do historie Lotyšska je skanzen. Po asi půlhodinové projížďce západní částí Rigy městskou hromadnou dopravou jste u Juglasského jezera, kde se nachází přírodní skanzen. V krásném prostředí uprostřed lesíka se před vámi rozvine celá historie života Lotyšů. Od dřevěných kostelů přes stáje, domky až po rybářské chatrče nebo typické studny. Vše přehledně rozděleno podle oblastí Lotyšska. V domkách dokonce staré bááábušky vysvětlí, co se k čemu používalo. Po několika hodinové procházce zdejší historií si můžete odpočinout u jezírka, kde se volně pasou koně a popřemýšlet, kam zajdete večer, protože večerní Riga je stejně příjemná jako ta denní.

            


Stojí za to se ještě jednou projít nasvíceným centrem, zajít k řece Daugavě, mrknout na nádherně modře zářící železniční most a třeba si i udělat poslední procházku až k televizní věži a odtud sledovat pro středoevropana dloooooooouhý západ slunce.

Riga má svou duši. Je to město, které je jiné. Stojí za to ho vidět a zažít.

Bookmark and Share


KomentářeČlánek zatím nebyl komentován

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Poslední aktualizace 18.03.2015 09:56:00 stránky tvořeny pomocí systému WPublisher (C)1999-2018 Všechna práva vyhrazena.